Eestis on tekkimas infrastruktuur paberivabaks e-arvelduseks
08.07.2010
Informatsioonilogistika ettevõtte Itella Informationi ja Riigi Infosüsteemide Arenduskeskuse (RIA) vahel sõlmitud lepingu järgi saavad Itella kliendid nüüd saata tõelisi, infosüsteemide vahelisi e-arveid üle 500-le dokumendivahetuskeskusega (DVK) liitunud avaliku sektori organisatsioonile.
Ahti Allikas, Itella Informationi tegevjuht: „See leping on riigi poolt järjekordne samm tõelisele e-arveldusele liikumisel ning mis peaasi – Eestis on tekkimas korralik infrastruktuur e-arvete vahetamiseks. Koostöö RIA dokumendivahetuskeskusega on oluline meie e-arvete konsortsiumi arendamises. Nüüd võivad konsortsiumi kolm aktiivset osapoolt – Itella, DVK ja Swedbank oma klientidega tõelisi, infosüsteemide vahelisi e-arveid vahetada.
Samas pole infrastruktuur siiski täielikult valmis, tuleb veel palju teha selleks, et Eesti ettevõtted saaksid väga mugavalt e-arveid vahetada. Seetõttu ei poolda ma sundust e-arvetele üleminekul, kuna see võib tekitada pigem vastuseisu. Laseme infrastruktuuril areneda ning mõistlik oleks nii riigil kui ka ettevõtetel rakendada oma tarnijate suunas pigem 1-2 aastast üleminekuperioodi.“
Sõlmitud leping on esimene omataoline ja võimaldab turvaliselt korraldada riigi ja erasektori vahelist arveldusinfo liikumist. Itella Information saab edastada arveid ja dokumente klientide eest riigile ning riigi saadetavaid arveid ja dokumente kliendi jaoks kokku koguda ning sobivas vormis üle anda.
Dokumendivahetuskeskus (DVK) pakub keskset dokumentide vahetamise teenust avaliku sektori erinevatele dokumendihaldussüsteemidele ja dokumente käsitlevatele infosüsteemidele.
Hannes Kiivet, RIA dokumendivahetuskeskuse valdkonnajuht: „Koostöö erasektoriga annab avalikule sektorile võimaluse saada ja saata e-arveid läbi turvalise keskkonna – X-tee. Enam pole vaja sõltuda e-postist, saame kasutada kõiki dokumendivahetuskeskuse eeliseid tavalise e-kirja ees - arve kohalejõudmise kontroll, piiramatu maht, kõrge turvalisus ja automaatne andmete liikumine. Selle arenguga saame jälle sammu võrra lähemale paberivaba asjaajamisele.“
Andres Lilleste, Itella Informationi tootejuht: „Meie eesmärk ei ole e-arvete “pimesi” edastamine, vaid igale edastusele eelneb korrektne kahepoolne kokkulepe meie ja kliendi vahel. Viimane annab Itellale loa edastada hankijate arved DVK kaudu. DVK suur pluss on tema laialdane levik riiklike asutuste seas ja selge infrastruktuuri tugi riigi poolt. Ehk siis kõik avaliku sektori asutused saavad seda kasutada ja ei pea tegema ise suuri arendusi. Tugevus on ka DVK ja RIA selge huvi e-arvete edastamisega seotud lahenduste arendamisel.“
E-arvete erinevusest. Tõeline e-arve on ettevõtete infosüsteemide vahel liikuv informatsioon, mida paberile ei trükita. Elektronpostiga saadetav pilt või XML-formaat on samuti e-arve, kuid neid kalduvad nii saatjad kui ka saajad paberile trükkima.
